info@huseyinozdemir.av.tr

Taşınmaz Hukuku

Ana Sayfa > Tasinmaz Hukuku

Konusu, Kazanılması ve Kaybı

Tasinmaz mülkiyetinin konusu sunlardir: Arazi, tapu kütügünde ayri sayfaya kaydedilen bagimsiz ve sürekli haklar, kat mülkiyeti kütügüne kayitli bagimsiz bölümler. 

Tasinmaz mülkiyetinin kazanilmasi, tescille olur. Tasinmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözlesmelerin geçerli olmasi, resmi sekilde düzenlenmis bulunmalarina baglidir. Tasinmaz mülkiyeti, terkin veya tasinmazin tamamen yok olmasiyla sona erer.

Önalım (Suf'a) Hakkı

Payli mülkiyette bir paydasin tasinmaz üzerindeki payini tamamen veya kismen üçüncü kisiye satmasi halinde, diger paydaslar önalim hakkini kullanabilirler. 

Önalim hakki, aliciya karsi dava açilarak kullanilir. Tapu kütügüne serh verilen sözlesmeden dogan önalim hakki, serhte belirtilen sürede ve belirtilen kosullara göre her malike karsi kullanilabilir. Kütükte kosullar belirtilmemisse tasinmazin üçüncü kisiye satisindaki kosullar esas alinir.

Ortaklığın Giderilmesi

Hukuki bir islem geregince veya payli malin sürekli bir amaca özgülenmis olmasi sebebiyle payli mülkiyeti devam ettirme yükümlülügü bulunmadikça, paydaslardan her biri malin paylasilmasini isteyebilir. 

Paylaşma, malin aynen bölüsülmesi veya pazarlik ya da artirmayla satilarak bedelinin bölüsülmesi biçiminde gerçeklestirilir.

Muris Muvazaasi Hukuksal Nedenine Dayalı Tapu İptal ve Tescil

Tasinmaz devrinin, mirasçilardan mal kaçirma amaçli ve muvazaali olmasi durumudur. Muvazaada miras birakan gerçekten sözlesme yapmak ve tapulu tasinmazini devretmek istemektedir. Ancak mirasçisini miras hakkindan yoksun birakmak için esas amacini gizleyerek, gerçekte yapmak istedigi islemi, tapuda yaptigi resmi sözlesmede iradesini farkli sekilde bildirerek devretmektedir.

Sakli pay sahibi olsun veya olmasin miras hakki çignenen tüm mirasçilar, dava açarak resmi sözlesmenin muvazaa nedeni ile geçersizliginin tespitini ve buna dayanilarak olusturulan tapu kaydinin iptalini isteyebilirler.

Adres ve İletişim Bilgilerimiz

0 532 749 79 29 

Kılıçdede Mah. İstiklal Cad. Çetin Apt. No:179 Kat:1 D:12 İlkadım/SAMSUN

info@huseyinozdemir.av.tr

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Uzmanlarımızdan yardım almak hemen bizimle iletişime geçiniz.

İlkemiz; Hukukun üstünlüğü, gizlilik, profesyonellik ve kalite prensipleri doğrultusunda hareket etmektir.

Hakkımızda

Hüseyin Özdemir Hukuk ve Danışmanlık; Bürosu Avukat Hüseyin ÖZDEMİR tarafından kurulmuş olup, temsil ettiği gerçek ve tüzel kişilere hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmeti sunan, yargılama sürecinin her aşamasında çözüm odaklı hareket eden dinamik bir hukuk bürosudur.

 

TEL : 0362 435 47 35

CEP : 0532 749 79 29

E-Mail : info@huseyinozdemir.av.tr

Adres : Kılıçdede Mah. İstiklal Cad. Çetin Apt. No:179 Kat:1 D.:12 İlkadım/SAMSUN

İletişim

E-Bülten kaydı için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

 info@huseyinozdemir.av.tr

Copyright © 2023 Av. Hüseyin Özdemir | Tüm Hakları Saklıdır.

powered by CÜNEYT ÇEVİKER

Hemen Ara
WhatsApp