info@huseyinozdemir.av.tr

Miras Hukuku

Ana Sayfa > Miras Hukuku

Yasal Mirasçılar

Mirasbirakanin birinci derece mirasçilari, onun altsoyudur. Altsoyu bulunmayan mirasbirakanin mirasçilari, ana ve babasidir. 

Altsoyu, ana ve babasi ve onlarin altsoyu bulunmayan mirasbirakanin mirasçilari, büyük ana ve büyük babalaridir. Evlilik disinda dogmus ve soybagi, tanima veya hakim hükmüyle kurulmus olanlar, baba yönünden evlilik içi hisimlar gibi mirasçi olurlar. Sag kalan es, birlikte bulundugu zümreye göre mirasbirakana degisik oranlarda mirasçi olur. Evlatlik ve altsoyu, evlat edinene kan hisimi gibi mirasçi olurlar.

Ölüme Bağlı Tasarruflar

Vasiyet yapabilmek için ayirt etme gücüne sahip ve onbes yasini doldurmus olmak gerekir. Miras sözlesmesi yapabilmek için ayirt etme gücüne sahip ve ergin olmak, kisitli bulunmamak gerekir.

 Mirasbirakanin yanilma, aldatma, korkutma veya zorlama etkisi altinda yaptigi ölüme bagli tasarruf geçersizdir. Mirasçi olarak altsoyu, ana ve babasi veya esi bulunan miras birakan, mirasinin sakli paylar disinda kalan kisminda ölüme bagli tasarrufta bulunabilir. Belirli durumlarda mirasbirakan, ölüme bagli bir tasarrufla sakli payli mirasçisini mirasçiliktan çikarabilir.

Mirasın Kazanılması ve Reddi

Mirasçilar, mirasbirakanin ölümü ile mirasi bir bütün olarak, kanun geregince kazanirlar. Vasiyet alacaklisi, vasiyeti yerine getirme görevlisi varsa ona; yoksa yasal veya atanmis mirasçilara karsi kisisel bir istem hakkina sahip olur. 

Yasal ve atanmis mirasçilar mirasi reddedebilirler. Miras, üç ay içinde reddolunabilir. Yasal süre içinde mirasi reddetmeyen mirasçi, mirasi kayitsiz sartsiz kazanmis olur. Yasal mirasçilardan biri mirasi reddederse onun payi, miras açildigi zaman kendisi sag degilmis gibi, hak sahiplerine geçer.

Mirasın Hükmen Reddi

Ölümü tarihinde mirasbirakanin ödemeden aczi açikça belli veya resmen tespit edilmis ise, miras reddedilmis sayilir.

Adres ve İletişim Bilgilerimiz

0 532 749 79 29 

Kılıçdede Mah. İstiklal Cad. Çetin Apt. No:179 Kat:1 D:12 İlkadım/SAMSUN

info@huseyinozdemir.av.tr

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Uzmanlarımızdan yardım almak hemen bizimle iletişime geçiniz.

İlkemiz; Hukukun üstünlüğü, gizlilik, profesyonellik ve kalite prensipleri doğrultusunda hareket etmektir.

Hakkımızda

Hüseyin Özdemir Hukuk ve Danışmanlık; Bürosu Avukat Hüseyin ÖZDEMİR tarafından kurulmuş olup, temsil ettiği gerçek ve tüzel kişilere hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmeti sunan, yargılama sürecinin her aşamasında çözüm odaklı hareket eden dinamik bir hukuk bürosudur.

 

TEL : 0362 435 47 35

CEP : 0532 749 79 29

E-Mail : info@huseyinozdemir.av.tr

Adres : Kılıçdede Mah. İstiklal Cad. Çetin Apt. No:179 Kat:1 D.:12 İlkadım/SAMSUN

İletişim

E-Bülten kaydı için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

 info@huseyinozdemir.av.tr

Copyright © 2023 Av. Hüseyin Özdemir | Tüm Hakları Saklıdır.

powered by CÜNEYT ÇEVİKER

Hemen Ara
WhatsApp