info@huseyinozdemir.av.tr

İdare Hukuku

Ana Sayfa > İdare Hukuku

İdare Hukuku

İdare Hukuku, idareye karsi açilacak davalarda uygulanan hukuk dalidir. Hukukumuzda 2577 sayili Idari Yargilama Usulü Kanunu idare aleyhine açilan davalari kapsar ve düzenler. Buna göre Idari davalar; Iptal Davalari, Tam Yargi Davalari ve Uyusmazlik Davalari olmak üzere üçe ayrilir. Idari davanin açilirken konusunun iyi tespit edilmesi gerekmektedir ve davanin süresinde açilmasi çok önemlidir.

Bu durumda Vergi mahkemeleri gibi süreler çok kisadir ve hak düsürücü süre niteligindedir. Sürelerin baslamasi usulü teknik olmasi nedeniyle, tespiti uzmanlik istemektedir.

İdari davalar niteligi itibariyle genelde oldukça teknik davalardir. Idare hukukuna hakim olan ilkelerin bu davalarda oldukça iyi irdelenmesi gerekecektir. Idare hukukundaki “Esitlik” gibi birçok ilkenin dava asamalarinda iyi analiz edilip olaya dogru bir bakis açisi ile yaklasmak gerekecektir.

İdari Davalarda idarenin yapmis oldugu islemlerin “Yetki”, “Sebep”, “Konu”, “Amaç” ve “Sekil” bakimindan da dogru olup olmadigi tespit edilmeli ve yapilan islemlerdeki yanlislar net bir sekilde belirtilmelidir.

Adres ve İletişim Bilgilerimiz

0 532 749 79 29 

Kılıçdede Mah. İstiklal Cad. Çetin Apt. No:179 Kat:1 D:12 İlkadım/SAMSUN

info@huseyinozdemir.av.tr

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Uzmanlarımızdan yardım almak hemen bizimle iletişime geçiniz.

İlkemiz; Hukukun üstünlüğü, gizlilik, profesyonellik ve kalite prensipleri doğrultusunda hareket etmektir.

Hakkımızda

Hüseyin Özdemir Hukuk ve Danışmanlık; Bürosu Avukat Hüseyin ÖZDEMİR tarafından kurulmuş olup, temsil ettiği gerçek ve tüzel kişilere hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmeti sunan, yargılama sürecinin her aşamasında çözüm odaklı hareket eden dinamik bir hukuk bürosudur.

 

TEL : 0362 435 47 35

CEP : 0532 749 79 29

E-Mail : info@huseyinozdemir.av.tr

Adres : Kılıçdede Mah. İstiklal Cad. Çetin Apt. No:179 Kat:1 D.:12 İlkadım/SAMSUN

İletişim

E-Bülten kaydı için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

 info@huseyinozdemir.av.tr

Copyright © 2023 Av. Hüseyin Özdemir | Tüm Hakları Saklıdır.

powered by CÜNEYT ÇEVİKER

Hemen Ara
WhatsApp