Faaliyet Alanlarımız
Anasayfa

Bosanma Nedenleri

-            Zina: Eslerden biri zina ederse, diger es bosanma davasi açabilir. Bu dava hakki belirli sürelerle zamanasimina tabidir.

-            Hayata kast, pek kötü veya onur kirici davranis: Hayata kast, pek kötü davranilmasi ya da agir derecede onur kirici bir davranista bulunulmasi sebebiyle de bosanma davasi açabilir. Bu dava hakki belirli sürelerle zamanasimina tabidir.

-            Suç Isleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme: Eslerden biri küçük düsürücü bir suç isler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yasamasi diger esten beklenemezse, bu es her zaman bosanma davasi açabilir.

-            Terk: Eslerden biri, digerini terk ettigi veya hakli bir sebep olmadan ortak konuta dönmedigi takdirde ayrilik belirli bir süre sürmüs ve bu durum devam etmekte ise, yasada öngörülen sekilde yapilan ihtar sonuçsuz kalmis ise; bosanma davasi açilabilir.

-            Akil Hastaligi: Eslerden biri akil hastasi olup da bu yüzden ortak hayat diger es için çekilmez hale gelirse, bu es bosanma davasi açabilir.

-            Evlilik Birliginin Sarsilmasi (siddetli geçimsizlik): Evlilik birligi, ortak hayati sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsilmis olursa, eslerden her biri bosanma davasi açabilir.